Forum YGGDRASILL THING Strona Główna YGGDRASILL THING
forum Drużyny Yggdrasill, dotyczące szwedzkich wikingów z X-XI w.
 
 » FAQ   » Szukaj   » Użytkownicy   » Grupy  » Galerie   » Rejestracja 
 » Profil   » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   » Zaloguj 

Rekonstrukcja latarenki średniowiecznej (krok po kroku)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum YGGDRASILL THING Strona Główna -> Rzemiosło
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ragnar Hiorvardsson
Filozof


Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 213
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Tanngrisnir Laget
Płeć: mąż

PostWysłany: Czw 13:26, 12 Lut 2009    Temat postu: Rekonstrukcja latarenki średniowiecznej (krok po kroku)

Witajcie,
w końcu znalazłem czas, by zrobić zdjęcia i opisać w jaki sposób wykonałem lampion z okresu średniowiecza. Postaram się przybliżyć wszystkim krok po kroku jak się za to zabrać Smile Co do datowania takiego lampionu to nie jestem do końca pewien czy jest on idealnie pasujący do odtwarzanego przez nas okresu, jednak znalazłem taką informację na forum halli - "jest jeden przekaz - Asser w "Życiu Alferda Wielkiego" (Wessex, W. Brytania, IX w.), pisze że król Alfred kazał zrobić latarnię z kości i rogu. Róg najprawdopodobniej był ścianką latarni. " Więc może coś podobnego w ówczesnych czasach ludzie posiadali Smile

1. Trzeba postarać się o odpowiednie drewno w moim przypadku użyłem sosny. Następnie z deski sosnowej wycinamy dwa krążki (podstawy) o takich samych wymiarach (moje mają średnice 15 cm i wysokość 2 cm), z czego w jednym z nich wycinamy otwór o średnicy 5 cm (przez owy otwór wyciągana/wkładana jest świeca), następnie górną podstawę przewiercamy - robiąc w nim 6 dziur wylotowych na każdy ze słupków, w dolnej podstawie również robimy sześć otworów, z jedną różnicą, nie mogą one być na wylot, ponieważ w tych otworach osadzone będą słupki. Dodatkowo w górnej podstawie (krążku) wywiercamy po bokach dwie dziury wylotowe do przymocowania uchwytu do przenoszenia lampionu...

2. Słupki lampionu również zrobione są ze sosnowego drewna, wykonanie troszkę czasu mi zajęło, ale doszedłem już do perfekcji w tym temacie Smile Mianowicie, wyciąłem piłą kwadrat 1cmx1cm, długi na 50 cm. Używając wiertarki z nałożoną tzw. narzynką, otrzymałem 50 cm długości zaokrąglony patyczek, który jeszcze podzieliłem na dwa, ponieważ mój lampion ma 25 cm wysokości. czynność tą powtórzyłem jeszcze dwa razy, ponieważ potrzebne jest 6 słupków (5 do połączenia dolnej podstawy z górną i szósty dłuższy o 4-5 cm do wyciągania świecy). Wszystkie słupki zostały umieszczone w wywierconych wcześniej przez wiertarkę otworach i zalane woskiem pszczelim (można tutaj użyć również kleju żywicznego - ja akurat nie miałem). Ważne jest by słupki przy górnych końcach były lekko ścięte by górna podstawa mogła się na nich osadzić.

3. Lampion już prawie gotowy, mamy cały szkielet tym sposobem. Pozostało tylko wykonać uchwyt lampionu, oraz osłonę przed wiatrem. Jeżeli chodzi o mój lampion to uchwyt zrobiłem ze skrawków skóry dzika, powiązanych razem (długość około 50 cm, szerokość do 1 cm), końcówki uchwytu przełożyłem przez wywiercone wcześniej dwa otwory w górnej podstawie i zawiązałem tam skórę na pęk. Natomiast jeżeli chodzi o osłonę przed wiatrem to są dwa sposoby, albo zrobić to z bydlęcych pęcherzy moczowych lub z lnu impregnowanego woskiem pszczelim (osobiście wybrałem drugi sposób - łatwiejszy). Wysokość lnu to granica między 18-19 cm natomiast szerokość około 42 cm, len wcześnie impregnowany był w naturalnym wosku pszczelim, by zachował swoją trwałość, po nałożeniu na szkielet lampionu zszyty lnianymi nićmi (ścieg przed igłą) idealnie na jednym ze słupków by się wkomponował w konstrukcje. Zapomniałbym jeszcze dodać o mechanizmie, który jest odpowiedzialny za wyciąganie świecy, jest to słupek dłuższy niż wszystkie i wystaję on znacząco powyżej górną podstawę, by być łatwiejszym do uchwycenia, na samym spodzie słupka trzeba zamontować tzw. nosidełko dla świecy, ja wykonałem nosidełko z kawałka blachy, którą odpowiednio wyprofilowałem na kształt łyżki stołowej ze szpikulcem do nabicia świecy by była stabilna, owa łyżka zakończona również "chwytakiem" który po zaciśnięciu kombinerkami został przytwierdzony na trwałe do słupka. Do tego celu potrzebny będzie kawałek blachy o grubości 1,5 mm, rozgrzany piec i zdolności manualne Smile Drewno mojego lampionu zostało również dodatkowo opalone, gdy lampion był w fazie szkieletu, opalenie lampionu dodatkowo zakonserwowało drewno i nadało widoczny efekt wizualny, który wg. mnie jest fantastyczny Smile Na tym kończę, jeżeli były by pytania i wątpliwości proszę je kierować pod tym postem. Przyjemnej rekonstrukcji!

Przedmioty potrzebne:
Piła do drewna (wyrzynarka), wiertarka, wiertła (odpowiednie do grubości słupków), narzynka do wiertarki, młotek, nożyce, rozgrzany piec.

Składniki:
Drewniana deska, len naturalny, kawałek blachy, skóra dzika, wosk pszczeli, dodatkowo można użyć kleju żywicznego.

Zdjęcia mojej rekonstrukcji:
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Ragnar Hiorvardsson dnia Czw 13:32, 12 Lut 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum YGGDRASILL THING Strona Główna -> Rzemiosło Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
subMildev free theme by spleen & Programosy
Regulamin